Sosyal Medya

Trigliserit Nedir

Trigliserit Nedir

Trigliserit yağ asidi ve gliserolün birleşmesiyle oluşan doğal yağlar olarak tanımlanabilir. Bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşenidir.

Trigliserit yağ asidi ve gliserolün birleşmesiyle oluşan doğal yağlar olarak tanımlanabilir. Bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşenidir.

Hayvansal trigliseridler, oda sıcaklığı koşullarında katı halde bulunurken bitkisel olan trigliseridler oda ısısında sıvı görünümde olurlar. Trigliseridler deri tabakasının hemen altında oluşur. Oluşumları günlük enerji ihtiyacının karşılanmasından sonra geriye kalan maddelerin depolanması şeklinde gerçekleşir. Karaciğer bölgesinde üretilmekte olan trigliseridler, bağırsağın emdiği besinlerin esterleşmesi sonucunda meydana gelir.

Bitkisel Trigliseritler ise oda sıcaklığında genellikle sıvı durumdadırlar. Ancak katı olan Trigliseritler de mevcuttur. Yapılarında hidrojence fakir yağ asitleri bulundururlar.

Trigliseritler nasıl oluşur ?

Trigliseritler vücudumuzda besin ve enerjinin depo şeklidir. Bu maddeler vücuda alınan ancak yakılamayan besinlerin fazlalarından, organların etrafında ve deri altında biriktirilerek oluşturulurlar. Bu maddelerin oluşma yeri karaciğer gibi metabolizmal organlardır. Kısaca trigliseritler bağırsaktan emilen sindirilmiş besin maddelerinin esterleşmesiyle(yağlaşmasıyla) oluşmaktadırlar.

Trigliserit belirtileri nelerdir?

Genel olarak özel bir belirti vermeyen ve sinsice ilerleyen bir durumdur. Ancak sıksık tekrarlayan baş ağrısı, vücutta tekrarlayan ağırlık, tansiyon dengesizlikleri, ense kökünde meydana gelen tuhaflıklar Trigliseritten şüphelenmek için yeterlidir. Nihai tespit ancak detaylı bir kan tahliliyle mümkündür.